oldradio.pl katalog starej radiotechniki
 

Uwaga! Treść "Pomocnika" ciągle nie nadąża za zmianami wprowadzanymi do mechanizmu katalogu. Jeśli zauważysz, że coś działa inaczej, niż tu opisałem, to znaczy, że jeszcze nie zdążyłem poprawić opisu.

Spis treści
Wstęp

Katalog możesz edytować po zalogowaniu się. Edycja polega na zmianie danych tekstowych i klasyfikacyjnych na karcie katalogowej, dodawaniu ilustracji, schematów i innych załączników, ukrywaniu bądź ujawnianiu ilustracji oraz ukrywaniu bądź ujawnianiu karty.

Wyświetlanie listy modeli w trybie redagowania

W trybie redagowania wiersz jednego modelu na wyświetlanej liście wygląda inaczej, niż dla niezalogowanego użytkownika. Jest dostępny wyżej wymieniony link do edycji, link do przeglądania historii zmian oraz kilka dodatkowych informacji, m.in. liczba ilustracji, liczba schematów lub innych załączników, login redaktora, który ostatnio coś zmieniał.

Jakie są możliwości edycji?

Znajdź dowolnym sposobem model, w którym chcesz coś zmienić. Otwórz kartę modelu, klikając na nazwie. Jako zalogowany redaktor zobaczysz u góry karty po prawej stronie rząd przycisków: EdycjaIlustracjeSchematy, załącznikiUkryj/Odkryj kartęHistoria edycji. Jeśli chcesz tylko dokonać zmian dostępnych dla przycisku Edycja, kliknij na liście na numerze modelu (otwiera się od razu karta katalogowa do edycji).

Edycja opisu i danych klasyfikacyjnych

Edycję karty możesz uruchomić, klikając przycisk Edycja na karcie modelu lub numer modelu na liście. Ekran edycji karty składa się z dwóch okien. W górnym oknie wpisujemy nazwę modelu, wybieramy producenta oraz wybieramy z list lub wpisujemy różne dane klasyfikacyjne: rodzaj sprzętu, kraj pochodzenia, lata produkcji, lampy, itp. W dolnym oknie umieszczamy opis modelu. Opis redagowany jest za pomocą edytora TinyMCE, który pozwala na formatowanie tekstu. Możliwości edytora możesz sprawdzić, używając przycisków lub menu u góry okna edycji.

Co powinien zawierać opis modelu? Zobacz, jak to wygląda na kilku innych kartach. Przy odwoływaniu się do załączonych ilustracji, unikaj posługiwania się numerami (liczbami porządkowymi), gdyż mogą się one zmieniać przy uzupełnianiu lub usuwaniu ilustracji. W przypadku odwoływania się w opisie do innego modelu z katalogu, warto podać link do niego w postaci Nazwa modelu

Wysyłanie i opisywanie ilustracji

Kliknij na przycisku Ilustracje. Pokaże się lista dotychczas wysłanych ilustracji a poniżej ich miniaturki. Aby wysłać kolejna ilustrację, kliknij na przycisku "Przeglądaj", wskaż wysyłany plik na dysku swojego komputera i kliknij "Wyślij". Po wysłaniu wpisz autora zdjęcia, datę (rrrr-mm-dd) i tytuł. Jeśli nie znasz dokładnej daty, wpisz rok i miesiąc lub chociaż sam rok. Tytuł ilustracji wpisuj tylko wtedy, jeśli niesie jakieś istotne, dodatkowe informacje. Możesz zmienić kolejność ilustracji, wpisując przy nich ręcznie odpowiednie liczby porządkowe. Wszystkie ilustracje możesz ukrywać/odkrywać a wysłane przez siebie także usuwać. Na zakończenie kliknij na zielonym przycisku "Zapisz" u góry strony po prawej. Teraz możesz wysłać kolejną ilustrację lub powrócić do wyświetlania karty modelu.

W opisie na karcie modelu należy unikać odniesień do liczby porządkowej przy ilustracjach, gdyż przez dodawanie kolejnych ilustracji oraz zmianie ich kolejności liczby te mogą ulegać zmianom.

Wysyłanie schematu, instrukcji, reklamy

Kliknij na przycisku Schematy, załączniki. Załączniki (schematy, instrukcje, reklamy) mogą być wyświetlane z dwóch źródeł: z zasobów wysłanych przez redaktora na serwer oldradio.pl lub z witryny obcej. Jeśli chcesz umieścić materiał obcy, kliknij na linku "Dopisz link bez wysyłania pliku" i w polu "plik" wpisz link do załącznika w postaci http://nazwa_serwera/nazwa_pliku>" i koniecznie podaj nazwę załącznika (np. Schemat).
Jeśli chcesz wysłać plik, kliknij na przycisku "Przeglądaj", wskaż wysyłany plik na dysku swojego komputera i kliknij "Wyślij". Uzupełnij informacje o załączniku, który wysłałeś, w szczególności nazwij go (np. Instrukcja), w przeciwnym wypadku nazwa zostanie wygenerowana z nazwy pliku.
W przypadku instrukcji obsługi, może to być obraz okładki. Ideą jest pokazanie w ujęciu historycznym, jak wyglądały instrukcje obsługi a nie umieszczanie materiałów technicznych dla serwisanta. W przypadku reklamy, umieszczamy zeskanowaną reklamę prasową, ulotkę informacyjną, fragment cennika, itp. Materiały o zbyt dużych rozmiarach mogą nie zostać przyjęte przez serwer.

Jak dodać nowy model?

Jeśli jesteś zalogowany, przy przeglądaniu listy modeli wyświetla się u góry po prawej przycisk "Nowy model". Po kliknięciu ukazuje się pusta karta modelu, na której należy wypełnić wszystkie lub wybrane pola.

Przygotowanie fotografii przed dołączeniem

Zanim załadujesz fotografie, przygotuj je w swoim ulubionym programie do obróbki grafiki. Zwyczajowo pierwsza fotografia to najbardziej charakterystyczny widok (np. z przodu), druga - widok z tyłu, trzecia - wnętrze. Kolejne - wedle własnego uznania. Zdjęcie powinno być zapisane w standardzie JPG, mieć odpowiednią szerokość w oraz odpowiednią wielkość. Aktualne wartości są zawsze podane na stronie lustracje.  Zdjęcia niespełniające tych warunków zostaną automatycznie zmniejszone. Przy zmniejszaniu usuwane są z pliku zapisy EXIF i IPTC.
Na fotografiach nie umieszczamy żadnych dodatkowych napisów, np. daty czy podpisu autora. Dla tych informacji przewidziane są odpowiednie pola w opisie ilustracji.

Dyskusja na karcie modelu

Przy przeglądaniu karty modelu (nie przy edycji) istnieje możliwość wzięcia udziału w dyskusji. Dyskusja to krótkie notatki, odnoszące się do informacji wprowadzonych dotychczas dla tego modelu lub dowolnych uwag o modelu. Może to też być odpowiedź na poprzednie wpisy w dyskusji. Można edytować własne wpisy lub je usuwać. Edycję i usuwanie należy robić w taki sposób, by nie zakłócić ciągłości dyskusji.

Elementy dyskusji widoczne są tylko dla zalogowanych redaktorów, nie widzi ich nikt inny.