oldradio.pl katalog starej radiotechniki
 

Na wielu współczesnych stronach internetowych związanych z tematem starej radiotechniki, autorzy powołują się na spis odbiorników produkowanych przez „Diorę”, publikowany na pocz. XX w. pod adresem www.diora.pl. Adres sugeruje, że była to strona fabryki odbiorników z Dzierżoniowa. 

W rzeczywistości po likwidacji Diory, domenę diora.pl wykupił pan Zdzisław Kaszta, radioamator SP6HUK, dawniej wieloletni pracownik Diory. Z likwidowanej fabryki udało mu się ocalić przed wywiezieniem na makulaturę trochę materiałów i zdjęć. Pozwalam sobie podawać personalia, bo pan Zdzisław nigdy nie ukrywał swojego życiorysu oraz miłości do radia i fabryki. Ok. 2005 r. pod adresem www.diora.pl zaczął tworzyć stronę o historii fabryki. Znalazły się tam zdjęcia pracowników, wyrobów i wykaz produkcji poszczególnych modeli z podziałem na lata. Parę lat później domenę diora.pl kupił Zakład Produkcyjno-Handlowy Rol-Mar z Gostynina. Wtedy wykaz i inne materiały zostały przeniesione na adres www.diora1.com i można je tam oglądać (stan z 15.05.2024). Zawatość strony z tego samego dnia została zapisana w naszym archiwum.

W wielu miejcach korzystamy na stronie oldradio.pl z tych materiałów, posługując się umowną nazwą "Spis SP6HUK" lub "Spis Kaszty:

Obserwacje z przełomu XX / XXI wieku wykazują, że ostatnia strona internetowa „Diory” utrzymywana do 2001 roku miała adres diora.com.pl i wyglądała następująco:  https://oldradio.pl/kopie_www/diora_2001_www/. Działał na niej tylko link o historii firmy https://www.oldradio.pl/kopie_www/diora_www/diora_www.htm. Nie było na niej spisu odbiorników.