oldradio.pl katalog starej radiotechniki
 

  

detefon 200

 

pionier 360

 

koliber

jubilat 360

Co znajdziesz w tej witrynie?

Podstawowa zawartość, to katalog starego sprzętu radiowego. Katalog można przeglądać z zastosowaniem dowolnej selekcji (określony typ sprzętu, producent, data produkcji itp.) Pozwala to odszukać informację o konkretnym modelu lub zidentyfikować model na podstawie znanych szczegółów (producent, lampy itp). Można także zastosować różne sposoby sortowania katalogu: wg nazwy, producenta, roku produkcji. Informacje o ostatnich zmianach w katalogu znajdziesz na stronie  Pozycje ostatnio zmieniane, Nowości można śledzić na stronach pozycje ostatnio dodane oraz nowe ilustracje.

Co to jest "stary sprzęt"? Dla ludzi urodzonych w pierwszej połowie XX wieku są to niewątpliwie odbiorniki przedwojenne. I taka miała być pierwotnie zawartość katalogu. Dla nieco młodszych, stare radio to także "Pionier" lub "Stolica". Dla jeszcze młodszych, zabytkowym radiem bywa znaleziony na strychu zakurzony "Jubilat" lub tranzystorowy radiomagnetofon. Z biegiem lat coraz to nowsze urządzenia stają się zabytkowe. Dla najmłodszych zaskoczeniem bywa fakt, że produkowano takie urządzenia, jak radioodbiornik czy magnetofon.

Początkowo katalog obejmował wyłącznie odbiorniki radiowe, później pojawiły się także gramofony, magnetofony i inne "grające" wynalazki. Obecnie umieszczany jest tu głównie sprzęt elektroakustyczny wyprodukowany w Polsce w XX wieku. Wpisanych jest także kilkadziesiąt odbiorników zagranicznych, spotykanych często w kraju. Katalog nie jest kompletny i prawdopodobnie nigdy kompletny nie będzie. Można tu znaleźć też kilka artykułów o starej radiotechnice i radiofonii.

Skąd pochodzą materiały?

Witryna nie jest prezentacją kolekcji odbiorników ale zbiorem informacji o nich. Materiały do katalogu wprowadzane są przez grupę redaktorów - ochotników. Część tekstów i ilustracji to ich prace własne, pozostałe pochodzą ze starych książek i czasopism o tematyce radiotechnicznej oraz ze stron internetowych hobbystów i kolekcjonerów.  Redaktorem może zostać każdy, kto ma trochę czasu, coś do powiedzenia na temat starej radiotechniki oraz skontaktuje się z administratorem za pomocą poczty elektronicznej pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Szata graficzna i układ katalogu nie zmienia się od lat. Jesteśmy opóźnieni o ćwierć wieku za facebookami, instagramami i twitterami. Nic tu nie błyska, nie mruga i nie śpiewa. I pewnie tak już pozostanie.

Prawa autorskie

Większość prezentowanych tu informacji publikujemy były na otwartej licencji Creative Commons CC BY-SA.  Oznacza to w uproszczeniu, że pobrane stąd materiały można rozpowszechniać w dowolnym medium i formacie, dla dowolnego celu, także komercyjnego. Należy przy tym podać autora i źródło pozyskania materiałów oraz udostępniać je na tych samych zasadach.

Część naszych materiałów należy do domeny publicznej, więc nie ma w stosunku do nich żadnych ograniczeń. Jeszcze inne publikowane są na zasadzie tzw. prawa cytatu, które zezwala na przytanie urywków rozpowszechnionych utworów (także fotograficznych) lub drobnych utworów w całości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie.