oldradio.pl katalog starej radiotechniki
 
 
Karta katalogowa nr 994
liczba wyświetleń: 5669
Producent: WSI Odnowa
Model: Samba T
Rodzaj sprzętu: Radioodbiornik
Klasyfikacja: stacjonarny
Kraj: Polska
Rok produkcji: 1987-90
Zasilanie: sieć, zmienny
Elementy aktywne: tranzystory + ukł. scalone
Opis:

Odbiornik był projektowany dla fabryki transformatorów UNITRA ZATRA w Skierniewicach, które nie rozpoczęła produkcji. Zrobiła to Wojewódzka Spółdzielnia Inwalidów Odnowa w Białymstoku, produkująca także radio Narew na licencji Diory. Odbiornik był pomyślany jako kuchenny lub hotelowy, montowany na specjalnych szynach poziomo pod wiszącymi szafkami kuchennymi lub  pionowo na ścianie, stąd przyciski sterujące są powtórzone na płycie górnej i bocznej odbiornika. Dzięki dużej powierzchni przycisków można było sterować odbiornikiem nie tylko palcem ale i łokciem gdy dłoń jest mokra.

Strojenie dla UKF zrealizowano na diodach pojemnościowych, dzięki czemu można było zastosować programator stacji. Na trzech klawiszach były stacje UKF, na czwartym na stałe Program I Polskiego Radia. Regulacja głośności realizowana jest skokowo na trzech klawiszach, pod każdym klawiszem jest potencjometr do ustawienia głośności. Ciekawym rozwiązaniem jest serwisowe pokrętło pod dolną ścianką do obrotu anteny ferrytowej za pomocą śrubokręta.

Obudowa polistyrenowa występowała w kolorze białym i brązowym. W projekcie przewidziany był zegar/minutnik/budzik umieszczony po lewej stronie.
Wzornictwo opracował Grzegorz Strzelewicz, autor projektów m.in. Julia stereo, Maria R-801, Radmor 5100 i magnetofonu M3401SD.

Jedno ze zdjęć przedstawia trzy projektowane wersje, wraz z ich projektantem.

Diora produkowała w latach 60. XX w. lampowy odbiornik Samba.

Zobacz też: unitraklub.pl/opis/15961

(1) 2018-10, autor nieznany, Samba T

(2) 2018-10, autor nieznany, Samba T

(3) 2018-10, autor nieznany, Samba T

(4) 2018-10, autor nieznany, Samba T

(5) 2018-10, autor nieznany, Samba T

(6) 2017-10-21, www.unitraklub.pl, Grzegorz Strzelewicz, autor wzornictwa