Produkcję Mazura rozpoczęto w roku 1952. Był to trzeci z kolei, a drugi całkowicie polski odbiornik produkowany w Dzierżoniowie. Układ elektryczny wzorowany był na Pionierze. W odróżnieniu od Pioniera, odbiornika o zasilaniu uniwersalnym, Mazur miał transformator sieciowy i lampy serii „E”, w miejsce stosowanych w Pionierze lamp serii „U”. Dzięki transformatorowi chassis odbiornika zostało odizolowane od napięcia sieci zasilającej i dotknięcie części metalowych nie groziło użytkownikowi porażeniem. Pozwoliło to na bezpieczne zamontowanie w odbiorniku gniazd gramofonu elektrycznego. Równocześnie eliminowało możliwość zasilania z sieci prądu stałego. Pozostał natomiast przełącznik napięć zasilania: 220V, 127V i 110V.
Niemal niezmienione w porównaniu z Pionierem pozostało chassis, z modyfikacjami w okolicy bloku zasilania, gdzie w miejsce opornika redukcyjnego i lampy prostowniczej trafił transformator. Po wstawieniu transformatora brakło na chassis miejsca na lampę prostowniczą AZ1, więc ustawiono ją wysięgniku blaszanym ponad transformatorem.
Mazur był montowany w drewnianych skrzynkach o kształcie zbliżonym do bakelitowej obudowy Pioniera. Wewnętrzny układ skrzynki był taki, że można było tam umieścić chassis wraz ze skalą zarówno Mazura, jak i Pioniera. Było wiele wariantów obudowy: kanciaste lub zaokrąglone, ze szczebelkami krótkimi lub długimi, itp.
Identyczne, jak w Pionierze pozostało rozmieszczenie elementów na ściance czołowej. Zmiany niewidoczne gołym okiem występowały przy pokrętłach sterujących. W osi z potencjometrem siły głosu dodano na zewnętrznym pokrętle skokowy przełącznik barwy tonu. Przełącznik zakresów jest w Mazurze czteropozycyjny, uwzględniający wybór odtwarzania z gramofonu. Na tylnej ściance są też nowe gniazda. Na tylnej ściance Pionier miał tylko gniazda anteny i uziemienia, tutaj znalazły się dodatkowo gniazda do podłączenia gramofonu.
Charakterystycznym elementem w widoku od tyłu jest wycięcie w listwie u góry obudowy, po prawej stronie, aby przy wsuwaniu chassis zmieściła się wysoka lampa prostownicza.
W pierwszych partiach produkcyjnych w 1952 r. wykorzystano inny wzór obudowy. W katalogu umieszczone są pod oznaczeniem Mazur (52a) i Mazur (52b). Wyjątkową odmianą Mazura był Mazur-Lux z okrągłą skalą zegarową w obudowie o ciekawym kształcie. Nowsze odmiany Mazut I i Mazur II miały już podłużna skalę z pokrętłami po bokach. Później powstały nowsze wersje Mazur I i Mazur II, oparte na tym samym układzie elektrycznym ale w większych skrzynkach z poziomą skalą.
Mazur był produkowany w latach 1952-57 w liczbie ok. 187 tys. sztuk. Opis szczegółowy w RA 03/1954.