oldradio.pl katalog starej radiotechniki
 
 
Karta katalogowa nr 263
liczba wyświetleń: 18417
Producent: Diora
Model: Pionier U II
Rodzaj sprzętu: Radioodbiornik
Klasyfikacja: stacjonarny
Zakresy: D,S,K
Kraj: Polska
Rok produkcji: 1949
Zasilanie: sieć, uniwersalny
Elementy aktywne: lampy
2xUCH21,UBL21,UY1N
Opis:

Prezentowany model U II to kolejna, trzecia już wersja po wersji [48] z poziomym kondensatorem zmiennym z 1948 roku i wersji [49a] z pionowym kondensatorem zmiennym z 1949 roku. W tej wersji zastosowano kolejny czwarty typ tylnej ścianki, oraz trzeci typ skali (różnice w graficznym rozmieszczeniu stacji, dodanie nowych stacji). Radio w takim wykonaniu było produkowane od drugiej połowy 1949 roku. W przeciwieństwie do poprzednich dwóch wersji, zastosowano w nim dwa okrągłe kubki pośredniej oraz cewki obwodów wejściowych i oscylatora na płytce przełącznika zakresów. Kondensator zmienny ponownie zainstalowano w wersji poziomej. Zrezygnowano również z dławika w obwodzie zasilania, jaki występował w poprzednich dwóch modelach. Układ ten z niewielkimi modyfikacjami konstrukcji, przetrwał do końca produkcji radia. Prezentowany model pochodzi z końca 1949 roku i ma numer seryjny 038495.

Odbiornik niemal identyczny, jak [49b], różni się wyłącznie inną ścianką tylną i skalą (zmodyfikowany układ graficzny stacji radiowych).
Według napisu na tylnej ściance fabryka nosi nazwę "Dolnośląskie Zakłady Wytwórcze Urządzeń Radiowych T-6". Nie pojawia się jeszcze znak firmowy T-6 ani spotykany przy odbiornikach AGA znak "DZWUR". Na obudowie tłoczony jest wyłącznie znak Zjednoczenia Przemysłu Radiowego.

Inne materiały:

(1) SP7SQP, Pionier U II

(2) SP7SQP, Pionier U II

(3) SP7SQP, Pionier U II

(4) SP7SQP, Pionier U II

(5) SP7SQP, Pionier U II

(6) SP7SQP, Pionier U II