Prezentowany model U II to kolejna, trzecia już wersja po wersji [48] z poziomym kondensatorem zmiennym z 1948 roku i wersji [49a] z pionowym kondensatorem zmiennym z 1949 roku. W tej wersji zastosowano kolejny czwarty typ tylnej ścianki, oraz trzeci typ skali (różnice w graficznym rozmieszczeniu stacji, dodanie nowych stacji). Radio w takim wykonaniu było produkowane od drugiej połowy 1949 roku. W przeciwieństwie do poprzednich dwóch wersji, zastosowano w nim dwa okrągłe kubki pośredniej oraz cewki obwodów wejściowych i oscylatora na płytce przełącznika zakresów. Kondensator zmienny ponownie zainstalowano w wersji poziomej. Zrezygnowano również z dławika w obwodzie zasilania, jaki występował w poprzednich dwóch modelach. Układ ten z niewielkimi modyfikacjami konstrukcji, przetrwał do końca produkcji radia. Prezentowany model pochodzi z końca 1949 roku i ma numer seryjny 038495.
Odbiornik niemal identyczny, jak [49b], różni się wyłącznie inną ścianką tylną i skalą (zmodyfikowany układ graficzny stacji radiowych).
Według napisu na tylnej ściance fabryka nosi nazwę "Dolnośląskie Zakłady Wytwórcze Urządzeń Radiowych T-6". Nie pojawia się jeszcze znak firmowy T-6 ani spotykany przy odbiornikach AGA znak "DZWUR". Na obudowie tłoczony jest wyłącznie znak Zjednoczenia Przemysłu Radiowego.
Prezentowana instrukcja obsługi radia Pionier U-II załączona była do odbiornika sprzedanego w 1953 r i nazwanego na rachunku Pionier U-2. Rachunek pochodzi ze sklepu "Konsumy". Była to sieć sklepów dostępnych tylko dla funkcjonariuszy służb mundurowych i specjalnych. Radioodbiorniki pojawiały się nieczęsto, na co dzień kupowało się tam kiełbasę i buty.