Pionier U był kolejną wersją po Pionierze U3 i trudno znaleźć znaczące różnice między nimi. Występował zarówno w obudowach bakelitowych jak i drewnianych. Produkcję rozpoczęto na pocz. 1955 roku. Obowiązywał wtedy zawężony zakres fal krótkich do 31 m a na skali w miejscu Katowic był Stalinogród. Pod koniec 1956 r. powróciły Katowice i pasma od 16m. Zdarzało się, że skala była opisana w kHz, a nie w metrach.
Napis na tylnej ściance - bez dokładnego obejrzenia odbiornika - nie gwarantował dobrej identyfikacji. Ścianki z biegiem lat były zamieniane między egzemplarzami Pionierów. Dawniej przez serwisantów, później przez kolekcjonerów a ostatnio przez osoby kompletujące odbiorniki do sprzedaży na serwisach aukcyjnych.
Pionier U był ostatnim w serii Pionierów z kwadratową skalą. Nazwa i układ elektryczny kontynuowane były w odbiornikach uniwersalnych z poziomą skalą: Pionierze I 6181 i Pionierze I 6161. Wiele lat później Diora użyła jeszcze dwa razy nazwy Pionier: w roku 1974 w odbiorniku stereofonicznym Pionier-stereo DSP-102 oraz w połowie lat 80. w radio-budzikach Pionier Re101 i Pionier Re105.