WGb-130 Bratek to bateryjny gramofon przenośny z wbudowanym wzmacniaczem tranzystorowym. Był pierwszą polską konstrukcją tego typu. W stanie złożonym jest walizeczką wykonaną z polistyrenu, wyposażoną w rączkę do przenoszenia. Z tyłu znajduje się zasobnik mieszczący sześć ogniw R20. Odtwarza płyty o średnicy nie większej, niż 25 cm z prędkością obrotową 45 obr./min. W pokrywie znajduje się okrągły głośnik z wewnętrznym obwodem magnetycznym. Brak regulacji barwy dźwięku, jedynie regulacja głośności.
Dane techniczne:
- Zasilanie: 6 ogniw 1,5 V typu R20, pobór prądu 120 mA
- Moc wyjściowa 200 mW
- Zniekształcenia nieliniowe maks. 10%
- Obroty talerza 45 ± 35% obr/min.
- Pasmo przenoszenia 200 Hz - 7 kHz
- Przetwornik Uk-5 o nacisku 6 ± 0,5 g
We wzmacniaczu gramofonu zastosowano pięć tranzystorów germanowych. Przeciwsobny stopień końcowy na tranzystorach TG50 pracuje w klasie B z ręcznie ustawianym punktem pracy i nie ma żadnej stabilizacji termicznej. Silnik prądu stałego jest zasilany bezpośrednio z baterii, bez stabilizacji obrotów.
Produkcję rozpoczęto około roku 1968. Trwała ona bardzo krótko i obecnie Bratek jest bardzo rzadko spotykany. Konstrukcja gramofonu była nieudana – mechanika nie gwarantowała stabilności obrotów, możliwe było odtwarzanie jedynie singli i pocztówek dźwiękowych. Wzmacniacz o małej mocy i wąskim paśmie przenoszenia oraz mały głośnik były przyczyną niskiej jakości dźwięku. Gramofon był drogi w zakupie (950zł) i drogi w eksploatacji. Brak było możliwości przyłączenia zasilania sieciowego, czy akumulatora samochodowego. Fonica w krótkim czasie zaprzestała produkcji tego gramofonu i zastąpiła go nowymi konstrukcjami, opartymi na licencjach Telefunkena. Został wyprodukowany w niewielkiej liczbie egzemplarzy.
Powyższy opis powstał na podstawie strony internetowej
J. Barczyńskiego.
Inne zdanie mają autorzy wydanej w 1969 r. książki "Odbiorniki radiowe telewizyjne i magnetofony, opisy i dane techniczne", Jadwiga i Włodzimierz Trusz, gdzie można znaleźć taki opis „Bratka” (fragment):
Gramofon bateryjny „Bratek” typ WGb-130 produkcji Łódzkich Zakładów Radiowych, należy do gramofonów o najnowszej konstrukcji. Jest on przeznaczony do odtwarzania nagrań z płyt mikrorowkowych o prędkości 45 obr/min. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej regulacji punktu wyłączania gramofonu można nim odtwarzać nagrania z płyt pocztówkowych. Zaletą gramofonu jest wyposażenie go we własne źródło zasilania, dzięki czemu może być stosowany wszędzie, gdyż jest niezależny od sieci elektrycznej.
Gramofon pojawił się w Katalogu "Domu Sprzedaży Wysyłkowej" wiosna/lato 1968, więc produkcja mogła zacząć się pod koniec 1967 roku. Cena w katalogu - 980 zł.