Pierwszy polski gramofon ze wzmacniaczem lampowym WW-GE-56 "Karolinka" z 1957 roku, produkowany przez Łódzkie Zakłady Radiowe "T-4" (późniejsza nazwa "Fonica"). Zastosowano w nim nowoopracowany mechanizm GE-56. Pierwsza wersja produkowana była w obudowie czerwonej z panelem ramienia i talerzem w kolorze czerwono-beżowym. Ze względu na wyraźne dwa poziomy płaszczyzn, przypominające schody, gramofon nazywany był "schodkowym". Wzmacniacz na lampach EF22 i EBL21 + prostownicza AZ1, montowany na kształtowniku z blachy ocynkowanej. Gramofon zasilany jest napięciem sieciowym. Przełącznik napięcia zasilania 220-10V umieszczony jest pod talerzem. Gramofon odtwarza płyty w trzech prędkościach obrotowych: 33 1/3 RPM, 45 RPM, 78 RPM. Odczyt płyt wykonuje wkładka gramofonowa z dwoma igłami przeznaczonymi dla różnego zapisu płyt: normalno-rowkowego, drobno-rowkowego.
W późniejszych egzemplarzach czerwona, włoskowata wykładzina talerza zastąpiona została gumową nakładką. Powstało kilka wariantów Karolinki, wszystkie z mechanizmem GE-56. Szacuje się liczbę wyprodukowanych egzemplarzy na 7 tys.
Zobacz listę Karolinek: https://www.oldradio.pl/katalog.php?model=karolinka.
Film, na którym gramofon odtwarza płyty z tamtych lat: płytę winylową (drobno-rowkową) na obrotach 33 1/3 RPM, płytę winylową (drobno-rowkową) na obrotach 45 RPM, płytę ebonitową (normalno-rowkową, pot. szelakową) na obrotach 78 RPM. : https://www.youtube.com/watch?v=44REwFBetqk