oldradio.pl katalog starej radiotechniki
 
 
Karta katalogowa nr 1219
liczba wyświetleń: 9155
Producent: Diora
Model: Ludowy DKE38
Rodzaj sprzętu: Radioodbiornik
Klasyfikacja: bezp. wzmocnienie
Zakresy: D,S
Kraj: Polska
Rok produkcji: 1946
Zasilanie: sieć, zmienny
Elementy aktywne: lampy
VCL11, VY2
Opis:
W 1946 uruchomione przez inżynierów z Warszawy i Wilna fabryki w Dzierżoniowie (PFOR) i Wrześni (PWG) zaczęły składać odbiorniki "Ludowe" z części pozostawionych po okupancie. Części tych nie starczyło jednak na wiele egzemplarzy, zdołano zbudować około 2000 sztuk takich odbiorników.

To był kontekst historyczny, a teraz przypatrzmy się samemu "Ludowemu" DKE:
Na pierwszy rzut oka nie różni się zbyt wiele od zwykłego DKE38, jednak takie rozumowanie może być mylące - już na pierwszym zdjęciu widzimy trzy zasadnicze różnice - inne gałki, płótno głośnikowe i nieco zmienioną obudowę, ale o tym później.

Spójrzmy więc na zdjęcie nr 4 przedstawiające głośnik - od razu w oczy rzuca się znaczna różnica w porównaniu do głośnika z DKE - popatrzmy na magnes - coś zaczyna się kojarzyć... - To magnes Telefunkena, pozostawiony przez Niemców, taki sam stosowany był w odbiorniku "Srebrny Ton", produkowanym w Dzierżoniowie na przełomie 1946 i 1947 roku, też składanym z poniemieckich części. Za to kosz głośnika wytworzony jest z takiego samego materiału, jak w zwykłym DKE, jednak w innym kształcie - telefunkenowskim. Na głośniku widnieją trzy polskie pieczątki - "Państwowa Wytwórnia Głośników Września", "Sprawdzono" i "W 5,5W". Przy tym dodam, że głośnik jest dynamiczny, a oporność jego cewki wynosi 8 Omów.

Przypatrzmy się fotografii nr 5, na której przedstawiono znak nad skalą - usunięto Reichsadlera ze swastyką, pozostały współśrodkowe okręgi ozdobne.

A teraz zatrzymajmy się przy szóstej i siódmej fotografii - nr 6 przedstawia znak będący w odbiorniku "Ludowym" powojennym, nr 7 przedstawia ten sam fragment, ale w odbiorniku produkowanym podczas wojny w Warszawie (DeRuFa Warschau). Powtarza się - jak zauważamy - oznaczenie - WD66RI. Wobec tego całkiem możliwe, że maszyny służące do produkcji tych obudów zostały przewiezione właśnie z Warszawy.

Zwróćmy teraz uwagę w stronę zdjęcia nr 8 - tkanina zastosowana w tym odbiorniku jest dokładnie taka sama jak w odbiornikach PZT Orion RSZ-48, Aga, Pionier... Słowem dokładnie taka jak w innych odbiornikach produkowanych w tym samym czasie (lub niedługo później).

Zwróćmy się ku dziewiątej fotografii - przedstawia ona gałki zastosowane w tym odbiorniku. Od niemieckich z DKE różnią się przede wszystkim tym, że nie mają rowków na obwodzie - są całkowicie gładkie. Wewnątrz oczywiście nie posiadają też hitlerowskich znaków.

I popatrzmy na fotografię nr 10 - tu też coś się, w porównaniu do DKE - zmieniło. Obudowa jest nieco grubsza, solidniejsza i robiona bez dodatków kartonu - z dobrego, czystego, ładnego, błyszczącego bakelitu.

Ostatnia - jedenasta - fotografia przedstawia logo Państwowej Wytwórni Głośników umieszczone na magnesie głośnika tego odbiornika.

Na koniec dodam jeszcze, że obecnie odbiornik jest prawdziwym unikatem, a z wyprodukowanych dwóch tysięcy ostało się... kilka sztuk!

Dziękuję bardzo za przeczytanie, wszystkie inne informacje o "Ludowych" mile widziane.

Odbiornik "Ludowy" był również nazywany "Hitlerkiem". Od 14 września 2013r. będzie można zobaczyć ten model jak i wiele innych odbiorników Diory w Muzeum miejskim Dzierżoniowa.
Inne materiały:

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/ito/oldradio.pl/karta.php on line 233
Schemat   

(1) 2010-09-10, Piotr Ostrowski, Przód "Ludowego"

(2) 2010-09-10, Piotr Ostrowski, Bok "Ludowego"

(3) 2010-09-10, Piotr Ostrowski, Chassis jest nieoryginalne, pochodzi od zwykłego DKE

(4) 2010-09-10, Piotr Ostrowski, Głośnik, magnes poniemiecki, kosz z masy papierowo-drewnianej

(5) 2010-09-10, Piotr Ostrowski, Usunięto swastykę

(6) 2010-09-10, Piotr Ostrowski, Znak na obudowie "Ludowego"

(7) 2010-09-10, Piotr Ostrowski, Znak na obudowie DKE pochodzącego za zakładów "DeRuFa Warschau"

(8) 2010-09-10, Piotr Ostrowski, Tkanina jak w Pionierze, Adze i Orione RSZ48

(9) 2010-09-10, Piotr Ostrowski, Gładkie gałki

(10) 2010-09-10, Piotr Ostrowski, Solidniejsza obudowa, w innym kolorze niż w DKE

(11) 2010-09-10, Piotr Ostrowski, Państwowa Wytwórnia Głośników we Wrześni

(12) 2017-03-02, Krzysztof Taterka , Przód "Ludowego"

(13) 2017-03-02, Krzysztof Taterka, Pieczątka na głośniku (POLSKIE RADIO FABRYKA GŁOŚNIKÓW we Wrześn