Gramofon elektryczny GE-56 jest bezpośrednim następcą gramofonu GE-53, produkowany był od 1957 roku. Produkowany jeszcze pod szyldem ZWAT, w czasie gdy łódzkie zakłady zajmowały się produkcją aparatów telefonicznych MB-47 i CB-49.
Fabryka zabudowywała mechanizm obudowie typu "chlebak" z symbolem S-GE-56, w obudowie walizkowej jako W-GE-56 lub w gramofonie ze wzmacniaczem Karolinka. Te same mechanizmy wykorzystywała też dzierżoniowska PFOR do wbudowania do w odbiorniki radiowe. np. Polonez, Śląsk, Preludium, Poemat, Koncert, Sonata, Symfonia, Serenada, Barkarola,
Zmieniono całkowicie sposób przełożenia napędu na talerz, z paskowego na rolkowy. Opracowane zostało całkowicie nowe, masywniejsze ramię. Silnik typu S-12 został podwieszony płynnie razem z rolkami na oddzielnym subchassis. Masywny, odlewany talerz początkowo pokryty był przyklejoną matą ze sztucznego zamszu, potem igelitową zdejmowaną nakładką.
Sprzęt radiowy produkowany w tym czasie mógł być zasilany z sieci o napięciu 120 lub 220 V. W gramofonie przełącznik napięć dostępny jest po zdjęciu talerza.