oldradio.pl katalog starej radiotechniki
 

ELTRA - Bydgoszcz

W 1923 r została założona w Bydgoszczy Fabryka Aparatów Elektrycznych inż. Stefan Ciszewski. Pierwszymi wyrobami były bezpieczniki topikowe i elementy izolacyjne. W 1926 firma powiększyła kapitał zakładowy i zmieniła nazwę na Fabryka Artykułów Elektrotechnicznych inż. S. Ciszewski i S-ka, Sp.z.o.o. W 1938 firma zatrudniała już 450 pracowników i produkowała asortyment około 1200 wyrobów. 13.09.1939 zmarł założyciel i właściciel inż. Stefan Ciszewski a jego rodzina została aresztowana przez hitlerowców.

Po II wojnie produkcję uruchomiono 1.03.1945 a fabryka przyjęła nazwę Bydgoska Fabryka Artykułów Elektrotechnicznych. W 1956 zakład przeszedł pod nadzór Centralnego Zarządu Przemysłu Teletechnicznego. Produkcję poszerzono wówczas o podzespoły stykowe dla przemysłu elektronicznego. Później zakład wszedł w skład zjednoczenia UNITRA.

Przełomem w działalności przedsiębiorstwa było opracowanie i wyprodukowanie w 1959 pierwszego miniaturowego odbiornika tranzystorowego Eltra MOT-59. Był to pierwszy w Polsce odbiornik tranzystorowy. Został on zaprojektowany w zakładzie, który nie miał tradycji w budowie radioodbiorników. Od tej pory odbiorniki przenośne weszły na dobre do asortymentu Eltry, nigdy jednak nie wyparły całkowicie produkcji podzespołów elektronicznych.

W 1966 zakład przyjął nazwę Zakłady Radiowe Eltra. W 1968 wyprodukowano milionowy odbiornik radiowy i zakupiono w firmie Isostat licencje na przełączniki, które w przyszłości stały się głównym produktem eksportowym firmy.

W 1978 bydgoska Eltra weszła w skład zjednoczenia Unitra-Dom. Wydzielono wtedy filialne zakłady podzespołowe w Gniewie i Białogardzie, włączając je do przedsiębiorstwa Unitech. W 1979 utworzono zakład filialny w Rzeszowie, który w 1983 usamodzielnił się.

W 1991r. zakład uległ przekształceniu w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa, a następnie został kupiony przez skandynawską grupą kapitałową LEXEL należącą do Schneider-Electric. W 2003 roku firmę połączono z innym polskim zakładem należącym do Schneider-Electric - Zakładami Elda w Szczecinku. Obecnie bydgoski zakład działa pod nazwą Elda-Eltra Elektrotechnika S.A.