oldradio.pl katalog starej radiotechniki
 

Unitra Rzeszów

W 1979 r uruchomiono w Rzeszowie filialny zakład bydgoskiej Eltry. Początkowo produkowano tu odbiorniki "przekazane" z Eltry: Dorota, Monika, Dana, Ada i później Aneta. Jedynie Aneta była odbiornikiem nowo opracowanym dla zakładu w Rzeszowie. Pozostałe to "wiekowe" modele.

W 1981 r powstał w rzeszowskim zakładzie dział konstrukcyjny, który miał zajmować się m.in. modernizacją tychże odbiorników. Niebawem jednak rzeszowscy inżynierowie opracowali własne konstrukcje. Pierwszą była Roksana R-601 będąca niejako wizytówką rzeszowskiego zakładu.

W 1983 roku zakład funkcjonował już jako samodzielna firma Unitra Rrzeszów. W latach 1984 - 1990 wdrożono do produkcji, poza Roksaną, m.in. odbiornik kieszonkowy R-124, radiobudzik RE-125 oraz słuchawkowe: RS-101 i RS-130. Wszystkie opracowane w Rzeszowie. Niestety, nie wszystkie rodzime konstrukcje doczekały się seryjnej produkcji. Trafiły na przysłowiową półkę.

W zakładzie działała prężnie sekcja aparaturowa APK, zabezpieczająca produkcję w sprzęt do uruchamiania i strojenia odbiorników. To właśnie APK opracowała i uruchomiła produkcję uniwersalnego zestawu pomiarowego UZP-100.  I to nie tylko na potrzeby zakładu ale i na sprzedaż.

Niestety, pojawienie się na rynku tanich wyrobów z dalekiego wschodu oraz kiepska kondycja ekonomiczna doprowadziły do likwidacji rzeszowskiej Unitry. Kilka lat później podobny los spotkał całe Zrzeszenie Unitra.

W 1992 roku, na bazie zlikwidowanego zakładu powstała spółka UNITREX, która jeszcze przez kilka lat kontynuowała produkcję radioodbiorników. Firma istnieje do dziś lecz zmieniła całkowicie profil produkcji. Inną spółką powstałą z Unitry był  UNICOR produkujący osprzęt dla telewizji kablowej.


Poniżej kilka fotografii zachowanych z czasów świetności rzeszowskiej Unitry.


Fot.1 Dyrektor Marian Kłak z głównym konstruktorem Józefem Górką (z brodą).

Fot.2 Dział konstrukcyjny. Konstruktorzy J.Górka i Marek Habrat. Przed nimi prototyp Roksany.

Fot.3 Linia produkcyjna radia Monika.

Fot.4 Linia produkcyjna radia Monika. Uruchamianie gotowej płytki.

Fot.5 Linia produkcyjna radia Monika. Podłączanie anteny ferrytowej.

Fot.6 Dział kontroli jakości. Pomiary odbiornika Dorota.
 

Tekst: Marek Habrat, zdjęcia: CAF